Som AMPA adherida a la campanya #VOLEMACOLLIR

Presentació

Una mica d'historia

 

L'escola El Sagrer té els seus orígens en els primers anys dels 60. Llavors un grup de pares va manifestar l'interès per crear una escola a La Sagrera i va elaborar un projecte d'escola participativa basada en la corresponsabilitat entre pares i mestres, que va donar el seu fruit amb la fundació, el setembre de 1968, de l'Escola Icària, als locals del carrer Mossèn Juliana.

 

Dues mestres, la M. Pura Badenes i la Carme Turró, amb la col·laboració de la Pilar Sanmartí, van fer realitat una escola basada en els principis d'una escola activa, laica, progressista i no discriminatòria, mixta, amb l'ensenyament del català, potenciadora de la relació pares-mestres, arrelada en el barri i mantinguda pels pares.

 

L'any 1975, després d'intensos debats sobre la titularitat del centre, es decideix en assemblea de pares que aquests es constitueixin com a Cooperativa de Pares i n'assumeixin la titularitat, i que la competència pedagògica queda a càrrec dels mestres.

 

A partir de l'Escola d'Estiu de 1976 i sota els principis d'una «Nova Escola Pública Catalana» sorgiran les bases per a la creació posterior, el 1978, del CEPEPC (Col·lectiu d'Escoles per l'Escola Pública Catalana), moviment al qual l'escola es vinculà des del primer moment i que va significar l’extensió del projecte de renovació pedagògica i la potenciació d'avenços professionals. Durant aquest període, i amb l'esforç de pares i mestres, es va consolidar l'escola i la millora de l'ensenyament de primària dels infants.

 

El 1980 s'aprovà el decret de traspàs dels serveis de l'Estat a la Generalitat de Catalunya en matèria d'ensenyament i, després de diversos debats i entrebancs, l'escola opta decididament per esdevenir una escola pública en el marc de la política col·lectiva que representava el CEPEPC. Així va ser com al setembre de 1983 la Cooperativa Escolar Icària traspassà l'escola al nou centre escolar, que de comú acord amb l'Associació de Veïns, esdevení l'Escola El Sagrer, al carrer Costa Rica.

 

Una nova etapa s'obria amb la integració a la xarxa d'escoles públiques, però amb els mateixos principis fundadors i amb el tret característic i singular d'El Sagrer de donar importància a la implicació i participació activa dels pares en la vida de l'escola. Després de més de 30 anys d'història el Projecte Educatiu de l'escola segueix treballant pels objectius d'una formació integral de la persona, per l'atenció individualitzada, per una escola entesa com a servei públic, per una escola catalana, per la col·laboració de pares, mestres i personal no docent.

 

Des del 1983 i al llarg d'aquests anys s'ha consolidat una estructura de participació que permet al conjunt de la comunitat educativa seguir treballant en comú amb un esperit col·laborador, interessat i encoratjador, en un projecte compartit d'escola.

 

 

Equips de l'AMPA des de 1983

 

  • Junta Fundadora de l'AMPA
  • Setembre 1983-Novembre1984
    President: Josep Copons
    Vicepresident: Antonio Prieto
    Secretari: Josep M. Gil
    Tresorera: Frances Delriu 

 

  • Desembre 1986-Novembre 1988
    President: José Manuel Yabar
    Vicepresident: Xavier Bota
    Vicepresident: Josep M. Torres
    Secretària: Soledat Leal
    Vicesecretària:Cecília Cedó
    Tresorera: Elvira Callado 

 

  • Novembre 1988-Desembre 1990
    President: José Manuel Yabar
    Vicepresident: Xavier Bota
    Vicepresident: Josep M. Torres
    Secretària: Soledat Leal
    Vicesecretària:Cecília Cedó
    Tresorera: Elvira Callado

 

  • Desembre 1990-Octubre 1992
    President: José Manuel Yabar
    Vicepresident: Josep M. Torres
    Secretària: Cecília Cedó
    Tresorer: Xavier Pol

 

  • Octubre 1992-Desembre 1994
    President: Xavier Ruiz
    Vicepresident: Lluïsa Pardos
    Secretària: Cecília Cedó
    Tresorer: Xavier Pol

 

  • Desembre 1994-Febrer 1997
    President: Xavier Ruiz
    Vicepresident: Francesc Migueles
    Secretari: J.A. Rodríguez
    Tresorer: Xavier Pol 

 

  • Febrer 1997-Abril 1999
    President: Angel Díaz
    Vicepresident: Xavier Ruiz
    Secretari: Francesc Migueles
    Tresorera: Anna Beato

 

  • Abril 1999-Abril 2001
    President: Angel Díaz
    Vicepresident: Xavier Ruiz
    Secretari: Josep Anton Caballos
    Tresorera: Aurora Algas 

 

  • Abril 2001-Juny 2003
    Presidenta: Rosa Padilla
    Vicepresident: Angel Díaz
    Secretari: Josep Anton Caballos
    Tresorer: Xavier Colomer

 

  • Juny 2003-Juny 2005
    Presidenta: Helena Caro
    Vicepresidenta: Rosa Padilla
    Secretari: Josep Anton Caballos
    Tresorer: Miquel Àngel Manzano Juny 2005-Juny 2007
    Presidenta: Helena Caro
    Vicepresident: Francisco García
    Secretària:Montse Benedí
    Tresorer: Miquel Àngel Manzano
     
  • Juny 2007-Juny 2009
    President: Carles García
    Vicepresident: Manel Soengas/ Elisenda Salvador
    Secretària: Montserrat Coronas
    Tresorer: Josep Lluís Roca Juny 2009-Juny 2010
    Presidenta: Elisenda Salvador
    Vicepresident: Carles García
    Secretària: Montserrat Coronas
    Tresorer: Josep Lluís Roca

 

  • Juny 2010-Juny 2011
    Presidenta: Elisenda Salvador
    Vicepresident: Carles García
    Secretària: Anna Cordomí
    Tresorer: Jordi Rovira Juny 2010-Juny 2011
    Presidenta: Elisenda Salvador
    Vicepresidenta: Jordi de la Vega/Àngels Torné
    Secretària: Anna Cordomí
    Tresorer: Jordi Rovira